- In de pijplijn
- 496 woningen, vergund of in aanbouw
- In aanbouw
- 392 bouw is echt begonnen
- Vergund, nog niet gestart
- 104 plan ligt er, schop nog niet
- Opgeleverd, 12 maanden
- 342 door nieuwbouw aan de voorraad toegevoegd
- Afgeblazen, 12 maanden
- 0 vergunning of startmelding ingetrokken
- Plek in Nederland
- 101 van 342 gemeenten
Peilmaand pijplijn: mei 2026 · opgeleverd en afgeblazen: laatste 12 maanden tot en met mei 2026.
Hoeveel is er echt begonnen?
Deel van de pijplijn dat in aanbouw is
Van de 496 woningen in de pijplijn zijn er 392 daadwerkelijk in aanbouw, oftewel 79%. Dat is 33 procentpunt hoger dan het landelijk gemiddelde van 46%: hier blijft minder plan op papier liggen.
Pijplijn bij het tempo van het afgelopen jaar
1,5 jaar
Deze pijplijn komt bij het tempo van het afgelopen jaar overeen met ongeveer 1,5 jaar productie. Dat is een rekensom, geen voorspelling: opleveringen komen in golven.
Waar er in Assen gebouwd wordt
Panden die volgens de BAG tegelijk in aanbouw of net vergund zijn, geclusterd tot bouwlocaties. Grootste eerst. Dit zijn geen verkoopprojecten maar bouwplaatsen — namen en prijzen staan er niet in.
-
01
115
Bouwlocatie Assen 1
-
02
105
Bouwlocatie Assen 2
-
03
100
Bouwlocatie Assen 3
-
04
96
Bouwlocatie Assen 4
-
05
40
Bouwlocatie Assen 5
-
06
29
Bouwlocatie Assen 6
-
07
11
Bouwlocatie Assen 7
Een bouwlocatie, toen en nu
Deze bouwlocatie in Assen telt 105 woningen, met de eerste panden uit 2025. Links de luchtfoto uit 2023, rechts 2026. Hetzelfde kader, dezelfde schaal: wat ertussen zit is gebouwd, gesloopt of nog een bouwput.
- 494.464 m² dak erbij sinds 2015
- 69 voetbalvelden
- plek 158 van 339 gemeenten
- 10 nieuwe panden groter dan 5.000 m²
Bekijk deze plek jaar voor jaar — daar staan alle elf jaargangen achter een schuifbalk, en kun je zelf rondkijken in de omgeving.
Per jaar
Opgeleverde en vergunde nieuwbouwwoningen in Assen. Vergunningen lopen voor op opleveringen: wat nu vergund wordt, staat er over een paar jaar.
Als tabel
| Jaar | Opgeleverd | Vergund |
|---|---|---|
| 2021 | 171 | 178 |
| 2022 | 131 | 143 |
| 2023 | 143 | 366 |
| 2024 | 308 | 474 |
| 2025 | 385 | 181 |
Bouwvergunningen die Assen bekendmaakt
Elke gemeente publiceert haar vergunningen in het Gemeenteblad. Dit zijn de berichten over bouwen; één project levert vaak meer dan één bericht op (aanvraag, verlenging, besluit), dus lees dit als drukte, niet als aantal panden.
872 berichten in de laatste 12 maanden
71 in de laatste 30 dagen
Bron: officiële bekendmakingen, gemeten op 2026-10-03
Uitgesplitst naar straat: de vergunningszaken van de afgelopen week in Assen — dakkapellen, uitbouwen, kap en sloop, met per zaak de link naar de officiële bekendmaking en de bezwaartermijn.
Wie erbij komt in Assen
In Assen kwamen er sinds 1 januari 2022 2.090 inwoners bij die in het buitenland zijn geboren. Het aantal inwoners dat in Nederland is geboren daalde met 300.
Inwoners erbij in Assen, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026
Nieuwe woningen per extra huishouden, 2022 tot en met 2024
Onder 1 betekent: minder nieuwe woningen dan er huishoudens bijkwamen.
Alle cijfers als tabel
Inwoners erbij, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026
| Assen | Drenthe | Nederland | |
|---|---|---|---|
| Totaal | +1.790 | +10.366 | +539.536 |
| Geboren in Nederland | −300 | −1.521 | −34.355 |
| Geboren in het buitenland | +2.090 | +11.887 | +573.891 |
| waarvan in Europa | +857 | +6.255 | +249.895 |
| waarvan buiten Europa | +1.233 | +5.632 | +323.996 |
| Aandeel geboren in het buitenland, 2026 | 11,9% | 8,2% | 17,2% |
Huishoudens 1 januari 2022 tot 1 januari 2025, nieuwbouw 2022 tot en met 2024
| Assen | Drenthe | Nederland | |
|---|---|---|---|
| Huishoudens erbij | +862 | +5.894 | +291.761 |
| Gemiddelde huishoudensgrootte | 2,10 → 2,07 | 2,19 → 2,16 | 2,13 → 2,10 |
| Nieuwbouw opgeleverd | 582 | 4.102 | 216.114 |
| Nieuwe woningen per extra huishouden | 0,68 | 0,70 | 0,74 |
Geboorte, sterfte en verhuizen, 2022 tot en met 2024
| Assen | Drenthe | Nederland | |
|---|---|---|---|
| Geboren min overleden | −458 | −5.756 | −13.664 |
| Verhuisd binnen Nederland, saldo | +868 | +8.549 | 0 |
| Migratie met het buitenland, saldo | +1.017 | +6.153 | +468.932 |
Woningen
| Assen | Drenthe | Nederland | |
|---|---|---|---|
| Woningen op 1 januari 2026 | 33.805 | 231.095 | 8.344.955 |
| Erbij sinds 2022 | +1.125 | +4.775 | +299.375 |
| Zonder ingeschreven bewoner | 455 (1,3%) | 4.040 (1,7%) | 206.580 (2,5%) |
| Koopwoningen | 58,6% | 66,3% | 57,1% |
| Huur van corporatie | 27,1% | 24,1% | 28,3% |
| Gemiddelde WOZ-waarde | € 237.000 → € 294.000 | € 255.000 → € 323.000 | € 317.000 → € 398.000 |
| In de pijplijn, vergund of in aanbouw | 496 | 2.967 | 233.935 |
| Waarvan in aanbouw | 392 | 1.232 | 107.441 |
Ouderen, 1 januari 2026
| Assen | Drenthe | Nederland | |
|---|---|---|---|
| 65 jaar of ouder | 22,4% | 25,6% | 21,1% |
| 80 jaar of ouder | 5,5% | 6,4% | 5,3% |
- Zonder ingeschreven bewoner betekent: op 1 januari stond niemand op dat adres ingeschreven. Daar zitten ook woningen tussen die net verkocht, verbouwd of nieuw opgeleverd zijn.
- Nieuwbouw telt alleen nieuw gebouwde woningen (CBS). Woningen uit verbouw of splitsing en gesloopte woningen tellen hier niet mee.
Bron: CBS (85458NED, 70072ned, 86286NED, 86098NED, 82211NED), bewerking nieuwbouw-projecten.nl, CC BY 4.0. Cijfers bijgewerkt 12 oktober 2026.
Gemeenten met een vergelijkbare opgave
Even groot in aantallen, dus bruikbaar om naast Assen te leggen.
| Gemeente | In pijplijn | In aanbouw |
|---|---|---|
| Schagen | 499 | 64 |
| De Fryske Marren | 502 | 96 |
| Vlissingen | 489 | 178 |
| Loon op Zand | 509 | 209 |
| Tiel | 509 | 340 |
| Lingewaard | 481 | 294 |
Een woning zoeken in Assen
- Nieuwbouwwoning kopenHet traject van inschrijving tot sleutel.
- KostenplannerWat er naast de v.o.n.-prijs nog bij komt.
- Inschrijven en lotingHoe toewijzing werkt.
Wij publiceren geen aanbod. Wat hier staat is de teller: hoeveel er gebouwd wordt en hoe ver het is. De maandcijfers lopen tot en met mei 2026, de pijplijncijfers tot en met mei 2026. Cijfers uit CBS (86098NED, 82211NED) en de BAG van het Kadaster via PDOK. Klopt er iets niet? Laat het weten.