Register van nieuwbouw in Nederland CBS-cijfers t/m mei 2026 · gecontroleerd 12 okt Bron: CBS & Kadaster/BAG
Nieuwbouwprojecten

Register · Gemeenten · Midden-Drenthe

Nieuwbouw in Midden-Drenthe

Midden-Drenthe staat op plek 177 van 342 gemeenten — een gemiddelde bouwopgave.

In de pijplijn
262 woningen, vergund of in aanbouw
In aanbouw
107 bouw is echt begonnen
Vergund, nog niet gestart
155 plan ligt er, schop nog niet
Opgeleverd, 12 maanden
67 door nieuwbouw aan de voorraad toegevoegd
Afgeblazen, 12 maanden
4 vergunning of startmelding ingetrokken
Plek in Nederland
177 van 342 gemeenten

Peilmaand pijplijn: mei 2026 · opgeleverd en afgeblazen: laatste 12 maanden tot en met mei 2026.

In aanbouw 41% Vergund 59%

Hoeveel is er echt begonnen?

Deel van de pijplijn dat in aanbouw is

Midden-Drenthe41%
Nederland46%

Van de 262 woningen in de pijplijn zijn er 107 daadwerkelijk in aanbouw, oftewel 41%. Dat is 5 procentpunt lager dan het landelijk gemiddelde van 46%: een groter deel is hier wel vergund, maar nog niet begonnen.

Pijplijn bij het tempo van het afgelopen jaar

3,9 jaar

Deze pijplijn komt bij het tempo van het afgelopen jaar overeen met ongeveer 3,9 jaar productie. Dat is een rekensom, geen voorspelling: opleveringen komen in golven.

Waar er in Midden-Drenthe gebouwd wordt

Panden die volgens de BAG tegelijk in aanbouw of net vergund zijn, geclusterd tot bouwlocaties. Grootste eerst. Dit zijn geen verkoopprojecten maar bouwplaatsen — namen en prijzen staan er niet in.

  1. 01

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 1

    31 panden · bouwjaar 2020–2026 · op de kaart

    31
  2. 02

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 2

    31 panden · bouwjaar 2025 · op de kaart

    31
  3. 03

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 3

    1 pand · bouwjaar 2021 · op de kaart

    24
  4. 04

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 4

    20 panden · bouwjaar 2024 · op de kaart

    20
  5. 05

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 5

    6 panden · bouwjaar 2024–2025 · op de kaart

    16
  6. 06

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 6

    16 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    16
  7. 07

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 7

    9 panden · bouwjaar 2023–2026 · op de kaart

    15
  8. 08

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 8

    15 panden · bouwjaar 2025 · op de kaart

    15
  9. 09

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 9

    11 panden · bouwjaar 2019 · op de kaart

    11
  10. 10

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 10

    8 panden · bouwjaar 2023–2026 · op de kaart

    8
  11. 11

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 11

    6 panden · bouwjaar 2022–2025 · op de kaart

    6
  12. 12

    Bouwlocatie Midden-Drenthe 12

    4 panden · bouwjaar 2023–2024 · op de kaart

    4

Een bouwlocatie, toen en nu

Deze bouwlocatie in Midden-Drenthe telt 31 woningen, met de eerste panden uit 2020. Links de luchtfoto uit 2018, rechts 2026. Hetzelfde kader, dezelfde schaal: wat ertussen zit is gebouwd, gesloopt of nog een bouwput.

Luchtfoto van een bouwlocatie in Midden-Drenthe in 2018 en 2026
Eén beeldpunt is 25 centimeter. Luchtfoto: Beeldmateriaal Nederland.
  • 567.731 m² dak erbij sinds 2015
  • 80 voetbalvelden
  • plek 319 van 339 gemeenten
  • 5 nieuwe panden groter dan 5.000 m²

Bekijk deze plek jaar voor jaar — daar staan alle elf jaargangen achter een schuifbalk, en kun je zelf rondkijken in de omgeving.

Per jaar

Opgeleverde en vergunde nieuwbouwwoningen in Midden-Drenthe. Vergunningen lopen voor op opleveringen: wat nu vergund wordt, staat er over een paar jaar.

Opgeleverd Vergund

2561722021609120221441052023561212024128852025
Als tabel
Bron: CBS 86098NED, woonfunctie
JaarOpgeleverdVergund
2021 256 172
2022 60 91
2023 144 105
2024 56 121
2025 128 85

Bouwvergunningen die Midden-Drenthe bekendmaakt

Elke gemeente publiceert haar vergunningen in het Gemeenteblad. Dit zijn de berichten over bouwen; één project levert vaak meer dan één bericht op (aanvraag, verlenging, besluit), dus lees dit als drukte, niet als aantal panden.

486 berichten in de laatste 12 maanden

34 in de laatste 30 dagen

Bron: officiële bekendmakingen, gemeten op 2026-10-03

Uitgesplitst naar straat: de vergunningszaken van de afgelopen week in Midden-Drenthe — dakkapellen, uitbouwen, kap en sloop, met per zaak de link naar de officiële bekendmaking en de bezwaartermijn.

Wie erbij komt in Midden-Drenthe

In Midden-Drenthe kwamen er sinds 1 januari 2022 678 inwoners bij die in het buitenland zijn geboren. Het aantal inwoners dat in Nederland is geboren steeg met 35.

Inwoners erbij in Midden-Drenthe, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

Geboren in het buitenland+678
Geboren in Nederland+35

Nieuwe woningen per extra huishouden, 2022 tot en met 2024

Midden-Drenthe0,81
Drenthe0,70
Nederland0,74

Onder 1 betekent: minder nieuwe woningen dan er huishoudens bijkwamen.

Alle cijfers als tabel

Inwoners erbij, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

Midden-DrentheDrentheNederland
Totaal+713+10.366+539.536
Geboren in Nederland+35−1.521−34.355
Geboren in het buitenland+678+11.887+573.891
waarvan in Europa+423+6.255+249.895
waarvan buiten Europa+255+5.632+323.996
Aandeel geboren in het buitenland, 20266,1%8,2%17,2%

Huishoudens 1 januari 2022 tot 1 januari 2025, nieuwbouw 2022 tot en met 2024

Midden-DrentheDrentheNederland
Huishoudens erbij+320+5.894+291.761
Gemiddelde huishoudensgrootte2,26 → 2,232,19 → 2,162,13 → 2,10
Nieuwbouw opgeleverd2604.102216.114
Nieuwe woningen per extra huishouden0,810,700,74

Geboorte, sterfte en verhuizen, 2022 tot en met 2024

Midden-DrentheDrentheNederland
Geboren min overleden−364−5.756−13.664
Verhuisd binnen Nederland, saldo+346+8.5490
Migratie met het buitenland, saldo+353+6.153+468.932

Woningen

Midden-DrentheDrentheNederland
Woningen op 1 januari 202614.955231.0958.344.955
Erbij sinds 2022+280+4.775+299.375
Zonder ingeschreven bewoner225 (1,5%)4.040 (1,7%)206.580 (2,5%)
Koopwoningen71,0%66,3%57,1%
Huur van corporatie22,2%24,1%28,3%
Gemiddelde WOZ-waarde€ 265.000 → € 351.000€ 255.000 → € 323.000€ 317.000 → € 398.000
In de pijplijn, vergund of in aanbouw2622.967233.935
Waarvan in aanbouw1071.232107.441

Ouderen, 1 januari 2026

Midden-DrentheDrentheNederland
65 jaar of ouder26,7%25,6%21,1%
80 jaar of ouder6,4%6,4%5,3%
  • Zonder ingeschreven bewoner betekent: op 1 januari stond niemand op dat adres ingeschreven. Daar zitten ook woningen tussen die net verkocht, verbouwd of nieuw opgeleverd zijn.
  • Nieuwbouw telt alleen nieuw gebouwde woningen (CBS). Woningen uit verbouw of splitsing en gesloopte woningen tellen hier niet mee.

Bron: CBS (85458NED, 70072ned, 86286NED, 86098NED, 82211NED), bewerking nieuwbouw-projecten.nl, CC BY 4.0. Cijfers bijgewerkt 12 oktober 2026.

Gemeenten met een vergelijkbare opgave

Even groot in aantallen, dus bruikbaar om naast Midden-Drenthe te leggen.

GemeenteIn pijplijnIn aanbouw
Borne 263 152
Oude IJsselstreek 261 75
Waalre 259 105
Boxtel 258 60
Sluis 258 70
Huizen 255 245

Een woning zoeken in Midden-Drenthe

Wij publiceren geen aanbod. Wat hier staat is de teller: hoeveel er gebouwd wordt en hoe ver het is. De maandcijfers lopen tot en met mei 2026, de pijplijncijfers tot en met mei 2026. Cijfers uit CBS (86098NED, 82211NED) en de BAG van het Kadaster via PDOK. Klopt er iets niet? Laat het weten.