Register van nieuwbouw in Nederland CBS-cijfers t/m mei 2026 · gecontroleerd 12 okt Bron: CBS & Kadaster/BAG
Nieuwbouwprojecten

Register · Gemeenten · Midden-Groningen

Nieuwbouw in Midden-Groningen

Midden-Groningen staat op plek 183 van 342 gemeenten — een gemiddelde bouwopgave.

In de pijplijn
254 woningen, vergund of in aanbouw
In aanbouw
138 bouw is echt begonnen
Vergund, nog niet gestart
116 plan ligt er, schop nog niet
Opgeleverd, 12 maanden
128 door nieuwbouw aan de voorraad toegevoegd
Afgeblazen, 12 maanden
1 vergunning of startmelding ingetrokken
Plek in Nederland
183 van 342 gemeenten

Peilmaand pijplijn: mei 2026 · opgeleverd en afgeblazen: laatste 12 maanden tot en met mei 2026.

In aanbouw 54% Vergund 46%

Hoeveel is er echt begonnen?

Deel van de pijplijn dat in aanbouw is

Midden-Groningen54%
Nederland46%

Van de 254 woningen in de pijplijn zijn er 138 daadwerkelijk in aanbouw, oftewel 54%. Dat is 8 procentpunt hoger dan het landelijk gemiddelde van 46%: hier blijft minder plan op papier liggen.

Pijplijn bij het tempo van het afgelopen jaar

2,0 jaar

Deze pijplijn komt bij het tempo van het afgelopen jaar overeen met ongeveer 2,0 jaar productie. Dat is een rekensom, geen voorspelling: opleveringen komen in golven.

Waar er in Midden-Groningen gebouwd wordt

Panden die volgens de BAG tegelijk in aanbouw of net vergund zijn, geclusterd tot bouwlocaties. Grootste eerst. Dit zijn geen verkoopprojecten maar bouwplaatsen — namen en prijzen staan er niet in.

  1. 01

    Bouwlocatie Midden-Groningen 1

    65 panden · bouwjaar 2025–2026 · op de kaart

    65
  2. 02

    Bouwlocatie Midden-Groningen 2

    31 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    31
  3. 03

    Bouwlocatie Midden-Groningen 3

    20 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    20
  4. 04

    Bouwlocatie Midden-Groningen 4

    18 panden · bouwjaar 2022–2026 · op de kaart

    18
  5. 05

    Bouwlocatie Midden-Groningen 5

    16 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    16
  6. 06

    Bouwlocatie Midden-Groningen 6

    7 panden · bouwjaar 2025–2026 · op de kaart

    7
  7. 07

    Bouwlocatie Midden-Groningen 7

    6 panden · bouwjaar 2023 · op de kaart

    6
  8. 08

    Bouwlocatie Midden-Groningen 8

    6 panden · bouwjaar 2025–2026 · op de kaart

    6
  9. 09

    Bouwlocatie Midden-Groningen 9

    5 panden · bouwjaar 2025–2026 · op de kaart

    5
  10. 10

    Bouwlocatie Midden-Groningen 10

    4 panden · bouwjaar 2024–2025 · op de kaart

    4
  11. 11

    Bouwlocatie Midden-Groningen 11

    3 panden · bouwjaar 2024–2026 · op de kaart

    3

Een bouwlocatie, toen en nu

Deze bouwlocatie in Midden-Groningen telt 65 woningen, met de eerste panden uit 2025. Links de luchtfoto uit 2023, rechts 2026. Hetzelfde kader, dezelfde schaal: wat ertussen zit is gebouwd, gesloopt of nog een bouwput.

Luchtfoto van een bouwlocatie in Midden-Groningen in 2023 en 2026
Eén beeldpunt is 25 centimeter. Luchtfoto: Beeldmateriaal Nederland.
  • 750.806 m² dak erbij sinds 2015
  • 105 voetbalvelden
  • plek 270 van 339 gemeenten
  • 4 nieuwe panden groter dan 5.000 m²

Bekijk deze plek jaar voor jaar — daar staan alle elf jaargangen achter een schuifbalk, en kun je zelf rondkijken in de omgeving.

Per jaar

Opgeleverde en vergunde nieuwbouwwoningen in Midden-Groningen. Vergunningen lopen voor op opleveringen: wat nu vergund wordt, staat er over een paar jaar.

Opgeleverd Vergund

154263202137514720229922020231269920242552042025
Als tabel
Bron: CBS 86098NED, woonfunctie
JaarOpgeleverdVergund
2021 154 263
2022 375 147
2023 99 220
2024 126 99
2025 255 204

Bouwvergunningen die Midden-Groningen bekendmaakt

Elke gemeente publiceert haar vergunningen in het Gemeenteblad. Dit zijn de berichten over bouwen; één project levert vaak meer dan één bericht op (aanvraag, verlenging, besluit), dus lees dit als drukte, niet als aantal panden.

682 berichten in de laatste 12 maanden

48 in de laatste 30 dagen

Bron: officiële bekendmakingen, gemeten op 2026-10-03

Uitgesplitst naar straat: de vergunningszaken van de afgelopen week in Midden-Groningen — dakkapellen, uitbouwen, kap en sloop, met per zaak de link naar de officiële bekendmaking en de bezwaartermijn.

Wie erbij komt in Midden-Groningen

In Midden-Groningen kwamen er sinds 1 januari 2022 1.409 inwoners bij die in het buitenland zijn geboren. Het aantal inwoners dat in Nederland is geboren daalde met 961.

Inwoners erbij in Midden-Groningen, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

Geboren in het buitenland+1.409
Geboren in Nederland−961

Nieuwe woningen per extra huishouden, 2022 tot en met 2024

Midden-Groningen1,10
Groningen0,82
Nederland0,74

Onder 1 betekent: minder nieuwe woningen dan er huishoudens bijkwamen.

Alle cijfers als tabel

Inwoners erbij, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

Midden-GroningenGroningenNederland
Totaal+448+11.116+539.536
Geboren in Nederland−961−3.064−34.355
Geboren in het buitenland+1.409+14.180+573.891
waarvan in Europa+783+6.886+249.895
waarvan buiten Europa+626+7.294+323.996
Aandeel geboren in het buitenland, 202610,6%13,0%17,2%

Huishoudens 1 januari 2022 tot 1 januari 2025, nieuwbouw 2022 tot en met 2024

Midden-GroningenGroningenNederland
Huishoudens erbij+547+9.223+291.761
Gemiddelde huishoudensgrootte2,13 → 2,101,94 → 1,912,13 → 2,10
Nieuwbouw opgeleverd6007.531216.114
Nieuwe woningen per extra huishouden1,100,820,74

Geboorte, sterfte en verhuizen, 2022 tot en met 2024

Midden-GroningenGroningenNederland
Geboren min overleden−555−4.012−13.664
Verhuisd binnen Nederland, saldo+247−46.1200
Migratie met het buitenland, saldo+799+62.566+468.932

Woningen

Midden-GroningenGroningenNederland
Woningen op 1 januari 202628.985296.1858.344.955
Erbij sinds 2022+670+8.615+299.375
Zonder ingeschreven bewoner675 (2,3%)10.145 (3,4%)206.580 (2,5%)
Koopwoningen62,0%54,2%57,1%
Huur van corporatie29,0%28,2%28,3%
Gemiddelde WOZ-waarde€ 206.000 → € 295.000€ 228.000 → € 295.000€ 317.000 → € 398.000
In de pijplijn, vergund of in aanbouw2545.487233.935
Waarvan in aanbouw1383.108107.441

Ouderen, 1 januari 2026

Midden-GroningenGroningenNederland
65 jaar of ouder24,6%21,6%21,1%
80 jaar of ouder6,0%5,3%5,3%
  • Zonder ingeschreven bewoner betekent: op 1 januari stond niemand op dat adres ingeschreven. Daar zitten ook woningen tussen die net verkocht, verbouwd of nieuw opgeleverd zijn.
  • Nieuwbouw telt alleen nieuw gebouwde woningen (CBS). Woningen uit verbouw of splitsing en gesloopte woningen tellen hier niet mee.

Bron: CBS (85458NED, 70072ned, 86286NED, 86098NED, 82211NED), bewerking nieuwbouw-projecten.nl, CC BY 4.0. Cijfers bijgewerkt 12 oktober 2026.

Gemeenten met een vergelijkbare opgave

Even groot in aantallen, dus bruikbaar om naast Midden-Groningen te leggen.

GemeenteIn pijplijnIn aanbouw
Texel 254 155
Huizen 255 245
Wageningen 253 249
Best 252 123
Rijssen-Holten 252 118
Culemborg 251 106

Een woning zoeken in Midden-Groningen

Wij publiceren geen aanbod. Wat hier staat is de teller: hoeveel er gebouwd wordt en hoe ver het is. De maandcijfers lopen tot en met mei 2026, de pijplijncijfers tot en met mei 2026. Cijfers uit CBS (86098NED, 82211NED) en de BAG van het Kadaster via PDOK. Klopt er iets niet? Laat het weten.