Register van nieuwbouw in Nederland CBS-cijfers t/m mei 2026 · gecontroleerd 12 okt Bron: CBS & Kadaster/BAG
Nieuwbouwprojecten

Register · Gemeenten · Ooststellingwerf

Nieuwbouw in Ooststellingwerf

Ooststellingwerf staat op plek 241 van 342 gemeenten — een gemiddelde bouwopgave.

In de pijplijn
167 woningen, vergund of in aanbouw
In aanbouw
94 bouw is echt begonnen
Vergund, nog niet gestart
73 plan ligt er, schop nog niet
Opgeleverd, 12 maanden
14 door nieuwbouw aan de voorraad toegevoegd
Afgeblazen, 12 maanden
10 vergunning of startmelding ingetrokken
Plek in Nederland
241 van 342 gemeenten

Peilmaand pijplijn: mei 2026 · opgeleverd en afgeblazen: laatste 12 maanden tot en met mei 2026.

In aanbouw 56% Vergund 44%

Hoeveel is er echt begonnen?

Deel van de pijplijn dat in aanbouw is

Ooststellingwerf56%
Nederland46%

Van de 167 woningen in de pijplijn zijn er 94 daadwerkelijk in aanbouw, oftewel 56%. Dat is 10 procentpunt hoger dan het landelijk gemiddelde van 46%: hier blijft minder plan op papier liggen.

Pijplijn bij het tempo van het afgelopen jaar

11,9 jaar

Deze pijplijn komt bij het tempo van het afgelopen jaar overeen met ongeveer 11,9 jaar productie. Dat is een rekensom, geen voorspelling: opleveringen komen in golven.

Waar er in Ooststellingwerf gebouwd wordt

Panden die volgens de BAG tegelijk in aanbouw of net vergund zijn, geclusterd tot bouwlocaties. Grootste eerst. Dit zijn geen verkoopprojecten maar bouwplaatsen — namen en prijzen staan er niet in.

  1. 01

    Bouwlocatie Ooststellingwerf 1

    28 panden · bouwjaar 2025–2026 · op de kaart

    41
  2. 02

    Bouwlocatie Ooststellingwerf 2

    24 panden · bouwjaar 2025–2027 · op de kaart

    24
  3. 03

    Bouwlocatie Ooststellingwerf 3

    2 panden · bouwjaar 2025 · op de kaart

    23
  4. 04

    Bouwlocatie Ooststellingwerf 4

    17 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    17
  5. 05

    Bouwlocatie Ooststellingwerf 5

    15 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    15
  6. 06

    Bouwlocatie Ooststellingwerf 6

    11 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    11

Een bouwlocatie, toen en nu

Deze bouwlocatie in Ooststellingwerf telt 41 woningen, met de eerste panden uit 2025. Links de luchtfoto uit 2023, rechts 2026. Hetzelfde kader, dezelfde schaal: wat ertussen zit is gebouwd, gesloopt of nog een bouwput.

Luchtfoto van een bouwlocatie in Ooststellingwerf in 2023 en 2026
Eén beeldpunt is 25 centimeter. Luchtfoto: Beeldmateriaal Nederland.
  • 289.884 m² dak erbij sinds 2015
  • 41 voetbalvelden
  • plek 330 van 339 gemeenten
  • 2 nieuwe panden groter dan 5.000 m²

Bekijk deze plek jaar voor jaar — daar staan alle elf jaargangen achter een schuifbalk, en kun je zelf rondkijken in de omgeving.

Per jaar

Opgeleverde en vergunde nieuwbouwwoningen in Ooststellingwerf. Vergunningen lopen voor op opleveringen: wat nu vergund wordt, staat er over een paar jaar.

Opgeleverd Vergund

13926202126322022327202316392024391302025
Als tabel
Bron: CBS 86098NED, woonfunctie
JaarOpgeleverdVergund
2021 139 26
2022 26 32
2023 32 7
2024 16 39
2025 39 130

Bouwvergunningen die Ooststellingwerf bekendmaakt

Elke gemeente publiceert haar vergunningen in het Gemeenteblad. Dit zijn de berichten over bouwen; één project levert vaak meer dan één bericht op (aanvraag, verlenging, besluit), dus lees dit als drukte, niet als aantal panden.

361 berichten in de laatste 12 maanden

32 in de laatste 30 dagen

Bron: officiële bekendmakingen, gemeten op 2026-10-03

Wie erbij komt in Ooststellingwerf

In Ooststellingwerf kwamen er sinds 1 januari 2022 491 inwoners bij die in het buitenland zijn geboren. Het aantal inwoners dat in Nederland is geboren daalde met 273.

Inwoners erbij in Ooststellingwerf, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

Geboren in het buitenland+491
Geboren in Nederland−273

Nieuwe woningen per extra huishouden, 2022 tot en met 2024

Ooststellingwerf0,40
Fryslân0,70
Nederland0,74

Onder 1 betekent: minder nieuwe woningen dan er huishoudens bijkwamen.

Alle cijfers als tabel

Inwoners erbij, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

OoststellingwerfFryslânNederland
Totaal+218+11.189+539.536
Geboren in Nederland−273−2.463−34.355
Geboren in het buitenland+491+13.652+573.891
waarvan in Europa+189+6.774+249.895
waarvan buiten Europa+302+6.878+323.996
Aandeel geboren in het buitenland, 20266,0%8,1%17,2%

Huishoudens 1 januari 2022 tot 1 januari 2025, nieuwbouw 2022 tot en met 2024

OoststellingwerfFryslânNederland
Huishoudens erbij+184+8.092+291.761
Gemiddelde huishoudensgrootte2,18 → 2,162,15 → 2,122,13 → 2,10
Nieuwbouw opgeleverd745.650216.114
Nieuwe woningen per extra huishouden0,400,700,74

Geboorte, sterfte en verhuizen, 2022 tot en met 2024

OoststellingwerfFryslânNederland
Geboren min overleden−401−4.094−13.664
Verhuisd binnen Nederland, saldo+431+6.4710
Migratie met het buitenland, saldo+218+7.909+468.932

Woningen

OoststellingwerfFryslânNederland
Woningen op 1 januari 202611.640313.8508.344.955
Erbij sinds 2022+210+7.215+299.375
Zonder ingeschreven bewoner190 (1,6%)6.475 (2,1%)206.580 (2,5%)
Koopwoningen67,4%62,1%57,1%
Huur van corporatie26,6%26,2%28,3%
Gemiddelde WOZ-waarde€ 263.000 → € 312.000€ 241.000 → € 304.000€ 317.000 → € 398.000
In de pijplijn, vergund of in aanbouw1674.532233.935
Waarvan in aanbouw942.217107.441

Ouderen, 1 januari 2026

OoststellingwerfFryslânNederland
65 jaar of ouder27,2%23,9%21,1%
80 jaar of ouder6,8%6,2%5,3%
  • Zonder ingeschreven bewoner betekent: op 1 januari stond niemand op dat adres ingeschreven. Daar zitten ook woningen tussen die net verkocht, verbouwd of nieuw opgeleverd zijn.
  • Nieuwbouw telt alleen nieuw gebouwde woningen (CBS). Woningen uit verbouw of splitsing en gesloopte woningen tellen hier niet mee.

Bron: CBS (85458NED, 70072ned, 86286NED, 86098NED, 82211NED), bewerking nieuwbouw-projecten.nl, CC BY 4.0. Cijfers bijgewerkt 12 oktober 2026.

Gemeenten met een vergelijkbare opgave

Even groot in aantallen, dus bruikbaar om naast Ooststellingwerf te leggen.

GemeenteIn pijplijnIn aanbouw
Bergen (L.) 167 58
Losser 167 116
Lopik 166 39
Maasgouw 168 67
Elburg 169 79
Geldrop-Mierlo 169 32

Een woning zoeken in Ooststellingwerf

Wij publiceren geen aanbod. Wat hier staat is de teller: hoeveel er gebouwd wordt en hoe ver het is. De maandcijfers lopen tot en met mei 2026, de pijplijncijfers tot en met mei 2026. Cijfers uit CBS (86098NED, 82211NED) en de BAG van het Kadaster via PDOK. Klopt er iets niet? Laat het weten.