Register van nieuwbouw in Nederland CBS-cijfers t/m mei 2026 · gecontroleerd 12 okt Bron: CBS & Kadaster/BAG
Nieuwbouwprojecten

Register · Gemeenten · Velsen

Nieuwbouw in Velsen

Velsen staat op plek 228 van 342 gemeenten — een gemiddelde bouwopgave.

In de pijplijn
181 woningen, vergund of in aanbouw
In aanbouw
159 bouw is echt begonnen
Vergund, nog niet gestart
22 plan ligt er, schop nog niet
Opgeleverd, 12 maanden
90 door nieuwbouw aan de voorraad toegevoegd
Afgeblazen, 12 maanden
0 vergunning of startmelding ingetrokken
Plek in Nederland
228 van 342 gemeenten

Peilmaand pijplijn: mei 2026 · opgeleverd en afgeblazen: laatste 12 maanden tot en met mei 2026.

In aanbouw 88% Vergund 12%

Hoeveel is er echt begonnen?

Deel van de pijplijn dat in aanbouw is

Velsen88%
Nederland46%

Van de 181 woningen in de pijplijn zijn er 159 daadwerkelijk in aanbouw, oftewel 88%. Dat is 42 procentpunt hoger dan het landelijk gemiddelde van 46%: hier blijft minder plan op papier liggen.

Pijplijn bij het tempo van het afgelopen jaar

2,0 jaar

Deze pijplijn komt bij het tempo van het afgelopen jaar overeen met ongeveer 2,0 jaar productie. Dat is een rekensom, geen voorspelling: opleveringen komen in golven.

Waar er in Velsen gebouwd wordt

Panden die volgens de BAG tegelijk in aanbouw of net vergund zijn, geclusterd tot bouwlocaties. Grootste eerst. Dit zijn geen verkoopprojecten maar bouwplaatsen — namen en prijzen staan er niet in.

  1. 01

    Bouwlocatie Velsen 1

    46 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    46
  2. 02

    Bouwlocatie Velsen 2

    2 panden · bouwjaar 2025 · op de kaart

    40
  3. 03

    Bouwlocatie Velsen 3

    2 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    24
  4. 04

    Bouwlocatie Velsen 4

    1 pand · bouwjaar 2023 · op de kaart

    16
  5. 05

    Bouwlocatie Velsen 5

    5 panden · bouwjaar 2025 · op de kaart

    12
  6. 06

    Bouwlocatie Velsen 6

    3 panden · bouwjaar 2022 · op de kaart

    3

Een bouwlocatie, toen en nu

Deze bouwlocatie in Velsen telt 40 woningen, met de eerste panden uit 2025. Links de luchtfoto uit 2023, rechts 2026. Hetzelfde kader, dezelfde schaal: wat ertussen zit is gebouwd, gesloopt of nog een bouwput.

Luchtfoto van een bouwlocatie in Velsen in 2023 en 2026
Eén beeldpunt is 25 centimeter. Luchtfoto: Beeldmateriaal Nederland.
  • 339.160 m² dak erbij sinds 2015
  • 48 voetbalvelden
  • plek 124 van 339 gemeenten
  • 7 nieuwe panden groter dan 5.000 m²

Bekijk deze plek jaar voor jaar — daar staan alle elf jaargangen achter een schuifbalk, en kun je zelf rondkijken in de omgeving.

Per jaar

Opgeleverde en vergunde nieuwbouwwoningen in Velsen. Vergunningen lopen voor op opleveringen: wat nu vergund wordt, staat er over een paar jaar.

Opgeleverd Vergund

17710420211283512022106128202321992202451542025
Als tabel
Bron: CBS 86098NED, woonfunctie
JaarOpgeleverdVergund
2021 177 104
2022 128 351
2023 106 128
2024 219 92
2025 51 54

Bouwvergunningen die Velsen bekendmaakt

Elke gemeente publiceert haar vergunningen in het Gemeenteblad. Dit zijn de berichten over bouwen; één project levert vaak meer dan één bericht op (aanvraag, verlenging, besluit), dus lees dit als drukte, niet als aantal panden.

914 berichten in de laatste 12 maanden

75 in de laatste 30 dagen

Bron: officiële bekendmakingen, gemeten op 2026-10-03

Uitgesplitst naar straat: de vergunningszaken van de afgelopen week in Velsen — dakkapellen, uitbouwen, kap en sloop, met per zaak de link naar de officiële bekendmaking en de bezwaartermijn.

Wie erbij komt in Velsen

In Velsen kwamen er sinds 1 januari 2022 2.095 inwoners bij die in het buitenland zijn geboren. Het aantal inwoners dat in Nederland is geboren daalde met 216.

Inwoners erbij in Velsen, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

Geboren in het buitenland+2.095
Geboren in Nederland−216

Nieuwe woningen per extra huishouden, 2022 tot en met 2024

Velsen0,52
Noord-Holland0,74
Nederland0,74

Onder 1 betekent: minder nieuwe woningen dan er huishoudens bijkwamen.

Alle cijfers als tabel

Inwoners erbij, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

VelsenNoord-HollandNederland
Totaal+1.879+99.559+539.536
Geboren in Nederland−216−21.107−34.355
Geboren in het buitenland+2.095+120.666+573.891
waarvan in Europa+713+51.653+249.895
waarvan buiten Europa+1.382+69.013+323.996
Aandeel geboren in het buitenland, 202613,7%24,0%17,2%

Huishoudens 1 januari 2022 tot 1 januari 2025, nieuwbouw 2022 tot en met 2024

VelsenNoord-HollandNederland
Huishoudens erbij+872+53.884+291.761
Gemiddelde huishoudensgrootte2,16 → 2,142,05 → 2,032,13 → 2,10
Nieuwbouw opgeleverd45339.702216.114
Nieuwe woningen per extra huishouden0,520,740,74

Geboorte, sterfte en verhuizen, 2022 tot en met 2024

VelsenNoord-HollandNederland
Geboren min overleden−585+6.013−13.664
Verhuisd binnen Nederland, saldo+1.305−21.4300
Migratie met het buitenland, saldo+825+98.301+468.932

Woningen

VelsenNoord-HollandNederland
Woningen op 1 januari 202632.3601.434.8108.344.955
Erbij sinds 2022+690+57.860+299.375
Zonder ingeschreven bewoner625 (1,9%)44.110 (3,1%)206.580 (2,5%)
Koopwoningen56,5%50,3%57,1%
Huur van corporatie35,6%31,2%28,3%
Gemiddelde WOZ-waarde€ 343.000 → € 408.000€ 394.000 → € 480.000€ 317.000 → € 398.000
In de pijplijn, vergund of in aanbouw18157.101233.935
Waarvan in aanbouw15928.280107.441

Ouderen, 1 januari 2026

VelsenNoord-HollandNederland
65 jaar of ouder22,2%19,5%21,1%
80 jaar of ouder5,6%4,8%5,3%
  • Zonder ingeschreven bewoner betekent: op 1 januari stond niemand op dat adres ingeschreven. Daar zitten ook woningen tussen die net verkocht, verbouwd of nieuw opgeleverd zijn.
  • Nieuwbouw telt alleen nieuw gebouwde woningen (CBS). Woningen uit verbouw of splitsing en gesloopte woningen tellen hier niet mee.

Bron: CBS (85458NED, 70072ned, 86286NED, 86098NED, 82211NED), bewerking nieuwbouw-projecten.nl, CC BY 4.0. Cijfers bijgewerkt 12 oktober 2026.

Gemeenten met een vergelijkbare opgave

Even groot in aantallen, dus bruikbaar om naast Velsen te leggen.

GemeenteIn pijplijnIn aanbouw
Wijk bij Duurstede 182 171
Rhenen 183 43
Staphorst 179 80
Voorst 179 113
Wassenaar 183 90
Baarn 185 125

Een woning zoeken in Velsen

Wij publiceren geen aanbod. Wat hier staat is de teller: hoeveel er gebouwd wordt en hoe ver het is. De maandcijfers lopen tot en met mei 2026, de pijplijncijfers tot en met mei 2026. Cijfers uit CBS (86098NED, 82211NED) en de BAG van het Kadaster via PDOK. Klopt er iets niet? Laat het weten.