Register van nieuwbouw in Nederland CBS-cijfers t/m mei 2026 · gecontroleerd 12 okt Bron: CBS & Kadaster/BAG
Nieuwbouwprojecten

Register · Gemeenten · West Maas en Waal

Nieuwbouw in West Maas en Waal

West Maas en Waal staat op plek 148 van 342 gemeenten — een gemiddelde bouwopgave.

In de pijplijn
339 woningen, vergund of in aanbouw
In aanbouw
127 bouw is echt begonnen
Vergund, nog niet gestart
212 plan ligt er, schop nog niet
Opgeleverd, 12 maanden
278 door nieuwbouw aan de voorraad toegevoegd
Afgeblazen, 12 maanden
4 vergunning of startmelding ingetrokken
Plek in Nederland
148 van 342 gemeenten

Peilmaand pijplijn: mei 2026 · opgeleverd en afgeblazen: laatste 12 maanden tot en met mei 2026.

Officiële projectinformatie: Projecten in de buurt bij West Maas en Waal.

In aanbouw 37% Vergund 63%

Hoeveel is er echt begonnen?

Deel van de pijplijn dat in aanbouw is

West Maas en Waal37%
Nederland46%

Van de 339 woningen in de pijplijn zijn er 127 daadwerkelijk in aanbouw, oftewel 37%. Dat is 8 procentpunt lager dan het landelijk gemiddelde van 46%: een groter deel is hier wel vergund, maar nog niet begonnen.

Pijplijn bij het tempo van het afgelopen jaar

1,2 jaar

Deze pijplijn komt bij het tempo van het afgelopen jaar overeen met ongeveer 1,2 jaar productie. Dat is een rekensom, geen voorspelling: opleveringen komen in golven.

Waar er in West Maas en Waal gebouwd wordt

Panden die volgens de BAG tegelijk in aanbouw of net vergund zijn, geclusterd tot bouwlocaties. Grootste eerst. Dit zijn geen verkoopprojecten maar bouwplaatsen — namen en prijzen staan er niet in.

  1. 01

    Bouwlocatie West Maas en Waal 1

    137 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    137
  2. 02

    Bouwlocatie West Maas en Waal 2

    3 panden · bouwjaar 2025 · op de kaart

    51
  3. 03

    Bouwlocatie West Maas en Waal 3

    1 pand · bouwjaar 2026 · op de kaart

    48
  4. 04

    Bouwlocatie West Maas en Waal 4

    36 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    36
  5. 05

    Bouwlocatie West Maas en Waal 5

    22 panden · bouwjaar 2025–2026 · op de kaart

    22
  6. 06

    Bouwlocatie West Maas en Waal 6

    14 panden · bouwjaar 2024 · op de kaart

    14
  7. 07

    Bouwlocatie West Maas en Waal 7

    6 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    6
  8. 08

    Bouwlocatie West Maas en Waal 8

    4 panden · bouwjaar 2024–2025 · op de kaart

    4
  9. 09

    Bouwlocatie West Maas en Waal 9

    3 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    3

Een bouwlocatie, toen en nu

Deze bouwlocatie in West Maas en Waal telt 137 woningen, met de eerste panden uit 2026. Links de luchtfoto uit 2023, rechts 2026. Hetzelfde kader, dezelfde schaal: wat ertussen zit is gebouwd, gesloopt of nog een bouwput.

Luchtfoto van een bouwlocatie in West Maas en Waal in 2023 en 2026
Eén beeldpunt is 25 centimeter. Luchtfoto: Beeldmateriaal Nederland.
  • 412.556 m² dak erbij sinds 2015
  • 58 voetbalvelden
  • plek 178 van 339 gemeenten
  • 3 nieuwe panden groter dan 5.000 m²

Bekijk deze plek jaar voor jaar — daar staan alle elf jaargangen achter een schuifbalk, en kun je zelf rondkijken in de omgeving.

Per jaar

Opgeleverde en vergunde nieuwbouwwoningen in West Maas en Waal. Vergunningen lopen voor op opleveringen: wat nu vergund wordt, staat er over een paar jaar.

Opgeleverd Vergund

892002021601372022194114202312832620241991422025
Als tabel
Bron: CBS 86098NED, woonfunctie
JaarOpgeleverdVergund
2021 89 200
2022 60 137
2023 194 114
2024 128 326
2025 199 142

Bouwvergunningen die West Maas en Waal bekendmaakt

Elke gemeente publiceert haar vergunningen in het Gemeenteblad. Dit zijn de berichten over bouwen; één project levert vaak meer dan één bericht op (aanvraag, verlenging, besluit), dus lees dit als drukte, niet als aantal panden.

152 berichten in de laatste 12 maanden

0 in de laatste 30 dagen

Bron: officiële bekendmakingen, gemeten op 2026-10-03

Wie erbij komt in West Maas en Waal

In West Maas en Waal kwamen er sinds 1 januari 2022 568 inwoners bij die in het buitenland zijn geboren. Het aantal inwoners dat in Nederland is geboren steeg met 600.

Inwoners erbij in West Maas en Waal, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

Geboren in het buitenland+568
Geboren in Nederland+600

Nieuwe woningen per extra huishouden, 2022 tot en met 2024

West Maas en Waal0,89
Gelderland0,74
Nederland0,74

Onder 1 betekent: minder nieuwe woningen dan er huishoudens bijkwamen.

Alle cijfers als tabel

Inwoners erbij, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

West Maas en WaalGelderlandNederland
Totaal+1.168+62.877+539.536
Geboren in Nederland+600+13.588−34.355
Geboren in het buitenland+568+49.289+573.891
waarvan in Europa+345+20.412+249.895
waarvan buiten Europa+223+28.877+323.996
Aandeel geboren in het buitenland, 20267,3%11,2%17,2%

Huishoudens 1 januari 2022 tot 1 januari 2025, nieuwbouw 2022 tot en met 2024

West Maas en WaalGelderlandNederland
Huishoudens erbij+427+32.786+291.761
Gemiddelde huishoudensgrootte2,28 → 2,272,19 → 2,162,13 → 2,10
Nieuwbouw opgeleverd38224.129216.114
Nieuwe woningen per extra huishouden0,890,740,74

Geboorte, sterfte en verhuizen, 2022 tot en met 2024

West Maas en WaalGelderlandNederland
Geboren min overleden−53−5.463−13.664
Verhuisd binnen Nederland, saldo+735+19.6720
Migratie met het buitenland, saldo+244+36.832+468.932

Woningen

West Maas en WaalGelderlandNederland
Woningen op 1 januari 20269.150965.8258.344.955
Erbij sinds 2022+695+33.710+299.375
Zonder ingeschreven bewoner335 (3,7%)19.565 (2,0%)206.580 (2,5%)
Koopwoningen71,9%61,0%57,1%
Huur van corporatie19,8%26,5%28,3%
Gemiddelde WOZ-waarde€ 327.000 → € 435.000€ 310.000 → € 398.000€ 317.000 → € 398.000
In de pijplijn, vergund of in aanbouw33920.306233.935
Waarvan in aanbouw12710.241107.441

Ouderen, 1 januari 2026

West Maas en WaalGelderlandNederland
65 jaar of ouder23,9%22,4%21,1%
80 jaar of ouder5,4%5,5%5,3%
  • Zonder ingeschreven bewoner betekent: op 1 januari stond niemand op dat adres ingeschreven. Daar zitten ook woningen tussen die net verkocht, verbouwd of nieuw opgeleverd zijn.
  • Nieuwbouw telt alleen nieuw gebouwde woningen (CBS). Woningen uit verbouw of splitsing en gesloopte woningen tellen hier niet mee.

Bron: CBS (85458NED, 70072ned, 86286NED, 86098NED, 82211NED), bewerking nieuwbouw-projecten.nl, CC BY 4.0. Cijfers bijgewerkt 12 oktober 2026.

Gemeenten met een vergelijkbare opgave

Even groot in aantallen, dus bruikbaar om naast West Maas en Waal te leggen.

GemeenteIn pijplijnIn aanbouw
Oisterwijk 340 166
Weert 337 146
Berg en Dal 336 185
Oost Gelre 335 130
Renkum 335 98
Berkelland 333 142

Een woning zoeken in West Maas en Waal

Wij publiceren geen aanbod. Wat hier staat is de teller: hoeveel er gebouwd wordt en hoe ver het is. De maandcijfers lopen tot en met mei 2026, de pijplijncijfers tot en met mei 2026. Cijfers uit CBS (86098NED, 82211NED) en de BAG van het Kadaster via PDOK. Klopt er iets niet? Laat het weten.