Register van nieuwbouw in Nederland CBS-cijfers t/m mei 2026 · gecontroleerd 12 okt Bron: CBS & Kadaster/BAG
Nieuwbouwprojecten

Register · Gemeenten · Winterswijk

Nieuwbouw in Winterswijk

Winterswijk staat op plek 138 van 342 gemeenten — een gemiddelde bouwopgave.

In de pijplijn
362 woningen, vergund of in aanbouw
In aanbouw
83 bouw is echt begonnen
Vergund, nog niet gestart
279 plan ligt er, schop nog niet
Opgeleverd, 12 maanden
165 door nieuwbouw aan de voorraad toegevoegd
Afgeblazen, 12 maanden
1 vergunning of startmelding ingetrokken
Plek in Nederland
138 van 342 gemeenten

Peilmaand pijplijn: mei 2026 · opgeleverd en afgeblazen: laatste 12 maanden tot en met mei 2026.

In aanbouw 23% Vergund 77%

Hoeveel is er echt begonnen?

Deel van de pijplijn dat in aanbouw is

Winterswijk23%
Nederland46%

Van de 362 woningen in de pijplijn zijn er 83 daadwerkelijk in aanbouw, oftewel 23%. Dat is 23 procentpunt lager dan het landelijk gemiddelde van 46%: een groter deel is hier wel vergund, maar nog niet begonnen.

Pijplijn bij het tempo van het afgelopen jaar

2,2 jaar

Deze pijplijn komt bij het tempo van het afgelopen jaar overeen met ongeveer 2,2 jaar productie. Dat is een rekensom, geen voorspelling: opleveringen komen in golven.

Waar er in Winterswijk gebouwd wordt

Panden die volgens de BAG tegelijk in aanbouw of net vergund zijn, geclusterd tot bouwlocaties. Grootste eerst. Dit zijn geen verkoopprojecten maar bouwplaatsen — namen en prijzen staan er niet in.

  1. 01

    Bouwlocatie Winterswijk 1

    3 panden · bouwjaar 2024–2025 · op de kaart

    104
  2. 02

    Bouwlocatie Winterswijk 2

    1 pand · bouwjaar 2025 · op de kaart

    51
  3. 03

    Bouwlocatie Winterswijk 3

    1 pand · bouwjaar 2026 · op de kaart

    50
  4. 04

    Bouwlocatie Winterswijk 4

    30 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    30
  5. 05

    Bouwlocatie Winterswijk 5

    1 pand · bouwjaar 2025 · op de kaart

    29
  6. 06

    Bouwlocatie Winterswijk 6

    27 panden · bouwjaar 2024–2026 · op de kaart

    27
  7. 07

    Bouwlocatie Winterswijk 7

    2 panden · bouwjaar 2024 · op de kaart

    20
  8. 08

    Bouwlocatie Winterswijk 8

    11 panden · bouwjaar 2026 · op de kaart

    11
  9. 09

    Bouwlocatie Winterswijk 9

    7 panden · bouwjaar 2024–2026 · op de kaart

    7
  10. 10

    Bouwlocatie Winterswijk 10

    4 panden · bouwjaar 2025–2026 · op de kaart

    4
  11. 11

    Bouwlocatie Winterswijk 11

    3 panden · bouwjaar 2025–2026 · op de kaart

    3
  12. 12

    Bouwlocatie Winterswijk 12

    3 panden · bouwjaar 2025–2026 · op de kaart

    3

Een bouwlocatie, toen en nu

Deze bouwlocatie in Winterswijk telt 29 woningen, met de eerste panden uit 2025. Links de luchtfoto uit 2023, rechts 2026. Hetzelfde kader, dezelfde schaal: wat ertussen zit is gebouwd, gesloopt of nog een bouwput.

Luchtfoto van een bouwlocatie in Winterswijk in 2023 en 2026
Eén beeldpunt is 25 centimeter. Luchtfoto: Beeldmateriaal Nederland.
  • 250.276 m² dak erbij sinds 2015
  • 35 voetbalvelden
  • plek 312 van 339 gemeenten
  • 4 nieuwe panden groter dan 5.000 m²

Bekijk deze plek jaar voor jaar — daar staan alle elf jaargangen achter een schuifbalk, en kun je zelf rondkijken in de omgeving.

Per jaar

Opgeleverde en vergunde nieuwbouwwoningen in Winterswijk. Vergunningen lopen voor op opleveringen: wat nu vergund wordt, staat er over een paar jaar.

Opgeleverd Vergund

491342021631220226910020231618120241271392025
Als tabel
Bron: CBS 86098NED, woonfunctie
JaarOpgeleverdVergund
2021 49 134
2022 63 12
2023 69 100
2024 16 181
2025 127 139

Bouwvergunningen die Winterswijk bekendmaakt

Elke gemeente publiceert haar vergunningen in het Gemeenteblad. Dit zijn de berichten over bouwen; één project levert vaak meer dan één bericht op (aanvraag, verlenging, besluit), dus lees dit als drukte, niet als aantal panden.

441 berichten in de laatste 12 maanden

28 in de laatste 30 dagen

Bron: officiële bekendmakingen, gemeten op 2026-10-03

Uitgesplitst naar straat: de vergunningszaken van de afgelopen week in Winterswijk — dakkapellen, uitbouwen, kap en sloop, met per zaak de link naar de officiële bekendmaking en de bezwaartermijn.

Wie erbij komt in Winterswijk

In Winterswijk kwamen er sinds 1 januari 2022 437 inwoners bij die in het buitenland zijn geboren. Het aantal inwoners dat in Nederland is geboren daalde met 333.

Inwoners erbij in Winterswijk, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

Geboren in het buitenland+437
Geboren in Nederland−333

Nieuwe woningen per extra huishouden, 2022 tot en met 2024

Winterswijk0,87
Gelderland0,74
Nederland0,74

Onder 1 betekent: minder nieuwe woningen dan er huishoudens bijkwamen.

Alle cijfers als tabel

Inwoners erbij, 1 januari 2022 tot 1 januari 2026

WinterswijkGelderlandNederland
Totaal+104+62.877+539.536
Geboren in Nederland−333+13.588−34.355
Geboren in het buitenland+437+49.289+573.891
waarvan in Europa+179+20.412+249.895
waarvan buiten Europa+258+28.877+323.996
Aandeel geboren in het buitenland, 202610,1%11,2%17,2%

Huishoudens 1 januari 2022 tot 1 januari 2025, nieuwbouw 2022 tot en met 2024

WinterswijkGelderlandNederland
Huishoudens erbij+171+32.786+291.761
Gemiddelde huishoudensgrootte2,21 → 2,172,19 → 2,162,13 → 2,10
Nieuwbouw opgeleverd14824.129216.114
Nieuwe woningen per extra huishouden0,870,740,74

Geboorte, sterfte en verhuizen, 2022 tot en met 2024

WinterswijkGelderlandNederland
Geboren min overleden−374−5.463−13.664
Verhuisd binnen Nederland, saldo+306+19.6720
Migratie met het buitenland, saldo+122+36.832+468.932

Woningen

WinterswijkGelderlandNederland
Woningen op 1 januari 202613.625965.8258.344.955
Erbij sinds 2022+325+33.710+299.375
Zonder ingeschreven bewoner130 (1,0%)19.565 (2,0%)206.580 (2,5%)
Koopwoningen70,2%61,0%57,1%
Huur van corporatie16,8%26,5%28,3%
Gemiddelde WOZ-waarde€ 253.000 → € 312.000€ 310.000 → € 398.000€ 317.000 → € 398.000
In de pijplijn, vergund of in aanbouw36220.306233.935
Waarvan in aanbouw8310.241107.441

Ouderen, 1 januari 2026

WinterswijkGelderlandNederland
65 jaar of ouder26,0%22,4%21,1%
80 jaar of ouder6,5%5,5%5,3%
  • Zonder ingeschreven bewoner betekent: op 1 januari stond niemand op dat adres ingeschreven. Daar zitten ook woningen tussen die net verkocht, verbouwd of nieuw opgeleverd zijn.
  • Nieuwbouw telt alleen nieuw gebouwde woningen (CBS). Woningen uit verbouw of splitsing en gesloopte woningen tellen hier niet mee.

Bron: CBS (85458NED, 70072ned, 86286NED, 86098NED, 82211NED), bewerking nieuwbouw-projecten.nl, CC BY 4.0. Cijfers bijgewerkt 12 oktober 2026.

Gemeenten met een vergelijkbare opgave

Even groot in aantallen, dus bruikbaar om naast Winterswijk te leggen.

GemeenteIn pijplijnIn aanbouw
Koggenland 362 22
Tholen 362 103
Hoogeveen 364 82
Nuenen, Gerwen en Nederwetten 364 204
Kerkrade 359 141
West Betuwe 371 200

Een woning zoeken in Winterswijk

Wij publiceren geen aanbod. Wat hier staat is de teller: hoeveel er gebouwd wordt en hoe ver het is. De maandcijfers lopen tot en met mei 2026, de pijplijncijfers tot en met mei 2026. Cijfers uit CBS (86098NED, 82211NED) en de BAG van het Kadaster via PDOK. Klopt er iets niet? Laat het weten.